SawStop 230V 5HP 20.5A Industrial Cabinet Saw with 52 in. Fence ICS51230-52
SawStop 230V 5HP 20.5A Industrial Cabinet Saw w/ 52 in. Table saw in good, used condition. Has been well maintained and currently hooked up and in use at our cabinet shop. Come try it out before taking it home to your shop. With the 5HP it handles nearly everything you throw at it and rarely bogs down. This item is in the category “Home & Garden\Tools & Workshop Equipment\Power Tools\Power Saws\Table Saws”. The seller is “eh_us_ff16lod6p” and is located in this country: US. This item can be shipped to United States.
  • Number of Items in Set: 1
  • Power Source: Corded Electric
  • Battery Included: No
  • MPN: ICS51230-52
  • Set Includes: saw
  • Item Length: 89.00
  • Suitable For: Wood
  • Freight Delivery Option: Curbside
  • Brand: SawStop
  • Type: Cabinet Saws
  • Number of Batteries: o
  • Voltage: 230 V
  • Item Height: 40.00
  • Country/Region of Manufacture: Taiwan
  • Item Width: 51.00
  • UPC: 857555005109
Categories sawstop Tags 205a, 230v, cabinet, fence, ics51230-52, industrial, sawstop
Previous: READ Craftsman Align-a-Rip 24/12 Table Saw Aluminum Rip Fence System also RIDGID
Next: Vintage Delta Rockwell 10 Unisaw 34-450 44 Rip Fence Rail Set withMounting Bolts
Recent Posts
  • Guide Rail Saw Fence with Ball Bearing
  • Delta Homecraft 9 (34-600) or 8 (34-500) Table Saw TAB-551-S Rip Fence
  • SawStop Rip Fence Black Metal Table Saw Guide Replacement OEM Part Assembly
  • OEM Ryobi 10 BT3000/BT3100 Table Saw Complete Full Face Rip Fence Assembly
  • Micro Fence Circle Jig Attachment Still in Box
Archives
  • May 2026
  • April 2026
  • March 2026
  • February 2026
  • January 2026
  • December 2025
  • November 2025
  • October 2025
  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
Categories
  • 0-1000mm
  • 0-600mm
  • 10''
  • 1000mm
  • 1000mmsaw
  • 100cm
  • 10gq
  • 10in
  • 10inch
  • 10pcs
  • 11-a
  • 11-amp
  • 12ft
  • 140mm
  • 1800w
  • 1920's
  • 1950s
  • 19in
  • 1miter
  • 1pair
  • 1pcs
  • 1set
  • 1xmiter
  • 1xtable
  • 2-pack
  • 220v
  • 22700q
  • 2in1
  • 2pair
  • 2pcs
  • 2×60
  • 3-12
  • 300mm
  • 30in
  • 3315m
  • 36-inch
  • 3680w
  • 36in
  • 3×75
  • 400mm
  • 4500rpm
  • 450mm
  • 450mm600mm
  • 45mm
  • 4in1
  • 4xtable
  • 500mm
  • 58in
  • 5xtable
  • 5xthin
  • 600800mm
  • 600mm
  • 60cm
  • 60cmtable
  • 650mm
  • 700xt
  • 708950z
  • 800mm
  • 800mmsaw
  • 850mm